B2B MAGAZÍN O ÚKLIDU A PRO ÚKLID

Oborový adresář

Spolupracujeme

Vybíráme pračku

Ilustrační foto: redakce

Výrobci se dnes předhánějí v tom, kdo se pochlubí většími úsporami a pokročilejšími technologickými vychytávkami – pračky dnes mají šesté, sedmé a bůhvíkolikáté smysly, samy zváží várku prádla a podle toho přizpůsobí množství vody, pracího prášku, otáčky a dobu praní, zvládají odložený start a další kouzla. Zaklínání se úsporností je ale dnes už spíš povinná marketingová formulka a ne každý papírový údaj o ní se skutečně projeví i ve skutečnosti (nebo ne tak výrazně, aby v dohledné době „splatil“ vyšší pořizovací cenu) a ne každá pokročilá technická funkce je skutečně užitečná.

Stejně jako některé, prodejci s oblibou zdůrazňované, parametry vytržené z kontextu. Čím víc pruhů, tím víc Adidas, vysvětlovali jednu dobu zákazníkům vietnamští trhovci, jak je možné, že jimi prodávané mikiny Adidas mají u loga pět proužků místo čtyř. Dnes podobný argument používají prodejci praček – zákazníky rádi lákají na vysoký počet otáček odstřeďování. Nakonec v tom mají i velký kus pravdy modely s vyšším počtem otáček jsou sice dražší, jsou ale výhodné především pro ty, kdo mají sušičku prádla. Čím lépe je prádlo odstředěné, tím rychleji se v sušičce usuší. Je ale otázka, nakolik se vyplatí do onoho „rychleji“ investovat. Rozdíl dvou set otáček odstřeďování má na míru odstředění prádla vliv jen z asi dvou procent, model, který má o dvě stě otáček více, bývá ovšem dražší až o několik tisíc korun.
Při nákupu pračky proto je dobré jít cestou od těch úplně základních věcí, jako jsou otázky kam s ní a kolik se toho v ní bude prát, až pak se dopracovávat k finesám typu energetické náročnosti provozu a technických vychytávek zpříjemňujících obsluhu pračky.

Užitečná sušička
Sušení prádla na zahradě či balkóně je s příchodem zimy téměř nemožné. Sušení na sušáku umístěném v obývacím pokoji také není ideálním řešením. I v českých domácnostech si tak ve stále větší míře nacházejí své místo sušičky. Jedním z nejčastějších důvodů pro jejich pořízení je halvně úspora času. Se sušičkou totiž odpadá doba na pověšení a sundání prádla a u většiny oblečení také žehlení. Sušička totiž zbaví prádlo vody a zároveň ho načechrá. Mnoho modelů navíc dnes disponuje speciálními programy, které oblečení od pomačkání ještě více chrání.
 „Sušičku si vybíráme hlavně podle toho, kolik se do ní vejde prádla a jakou má spotřebu energie. Také je potřeba dobře naplánovat, kam sušičku v domácnosti umístíme. Většina sušiček si vystačí pouze s přívodem energie, některé však vyžadují vlastní vývod na odpad. Domácnosti často umisťují sušičku například na pračku,“ říká k výběru přístroje Martin Kameníček, specialista na domácí spotřebiče v Electro Worldu, a dodává: „Rozhodující je pro výběr také cena, protože dražší modely jsou energeticky méně náročné, ale je třeba si spočítat, jestli se nám investice do dražšího, ale úspornějšího výrobku během jeho životnosti vrátí.“
Do většiny sušiček může přijít téměř jakékoliv prádlo, které je možné prát v pračce. Výjimkou jsou však objemné kusy prádla jako peřiny a polštáře. Také se nedoporučuje sušit nepromokavé materiály. „Pozor by si měli uživatelé také dát na prádlo, které před tím bylo čištěné hořlavými rozpouštědly, jako je benzín, tekutiny k chemickému čištění či metylalkohol. To by v sušičce mohlo způsobit i výbuch,“ upozorňuje Martin Kameníček.
Výrobci sušiček také nabízejí sušičku a pračku v jednom. Nevýhodou těchto kombinací je, že maximální náplň praní je 9kg, ale pro sušení je maximální náplň o tři kila menší. „Je třeba vždy počítat s tím, že neusušíte všechno prádlo, které vyperete na maximální náplň. Stále tedy doporučujeme (pokud to prostor a finance dovolí) nákup sušičky a pračky zvlášť,“ říká Martin Kameníček z Electro Worldu.

QUARTAL MEDIA informuje

Ke konci roku 2012 bylo ukončeno vydávání tištěného čtvrtletníku FUNERAL QUARTAL, který se věnoval problematice pohřebnictví.
Oborový B2B magazín ÚKLID+ČIŠTĚNÍ vychází v tištěné podobě již osmým rokem. Můžete si jej přečíst i v elektronické verzi, která je zdarma k dispozici na portálu floowie.com
V loňském roce bylo zastaveno vydávání elektronické verze dvouměsíčníku s názevem ÚKLID+ [INFO]. Všechna vydaná čísla jsou dostupná v našem archivu a na portálu floowie.com

Aktuální elektronická verze magazínu ÚKLID+ČIŠTĚNÍ

Magazín ÚKLID+ČIŠTĚNÍ v plnohodnotné elektronické verzi pro PC, Mac, Android a iOS

Kompletní archiv všech dosud vydaných čísel najdete volně přístupný zde

Doporučujeme

 

UKLIDPLUS.CZ je internetový portál magazínu ÚKLID+ČIŠTĚNÍ, který vychází jako dvouměsíčník ve Vydavatelství MAC, spol. s r.o.,
redakce oborových časopisů QUARTAL MEDIA.

Adresa redakce: Na Spojce 968/7, 101 00 Praha 10 - Vršovice.

Tel. +420 226 218 862, fax: +420 226 218 865, e-mail: redakce@uklidplus.cz, www.uklidplus.cz