B2B MAGAZÍN O ÚKLIDU A PRO ÚKLID

Oborový adresář

Spolupracujeme

Technika pro zimní úklid: Štěstí přeje připraveným

Foto: redakce

Zima ještě nezačala, přesto začíná být nejvyšší čas na ni myslet. Ti, co zajišťují údržbu komunikací a veřejných prostranství ve městech a obcích, to velmi dobře vědí a rozhodně nečekají na to, až začne padat první sníh. Dokonce nečekají ani na příchod podzimních plískanic. Příprava na zimu začíná v komunální sféře mnohem dříve – prakticky od chvíle, kdy skončí zima.

Zatímco silničáři a technické služby měst a obcí obvykle s údržbou stávající a případným nákupem nové techniky na zimu nečekají a řeší tyto věci nejpozději během léta, majitelé různých komerčních objektů, kteří také potřebují techniku, jež jim umožní protáhnout přístupové cesty ke svým objektům, případně systém cest uvnitř rozsáhlejšího areálu, často řeší situaci až s prvním sněhem. I jim se však vyplatí s nákupem vybavení pro odklízení sněhu nečekat na první sníh. Štěstí totiž přeje připraveným.

Vybíráme frézu
Typickým strojem na sníh je sněhová fréza. Pomiňme nyní obří bubnové frézy, se kterými řeší silničáři v zimě odstraňování sněhu z kilometrů silnic zapadaných sněhem a zůstaňme u fréz „do ruky“, se kterými se odklízí nejbližší okolí obytných i komerčních objektů. I tady je k dispozici široký výběr různých strojů s různorodou výkonností. A tomu odpovídá i cenový rozptyl. Kdo chce vyřešit starosti s úklidem sněhu na dvorku před domem, může se orientovat podle nejnižší ceny. Pokud však jde o odklízení sněhu v rukou profesionálů, není možné vystačit s „hobby“ technikou.
Při výběru dostatečně výkonné frézy je dobré nespoléhat se jen na papírové parametry. I tady totiž někdy platí staré pořekadlo o tom, že papír snese všechno. I když papírově různé frézy vypadají podobně, jejich reálný výkon se v praxi může hodně lišit. A zatímco jednou je nutné vrstvu sněhu brát nadvakrát, jiná ji zvládne odklidit na jeden průjezd s plným záběrem. Důležitá je i schopnost odhozu sněhu na vzdálenost.
Existují dva typy sněhových fréz: jednostupňové a dvoustupňové. U jednostupňové frézy se sníh nabíraný šnekovými koly hrne do zužujícího se komínku, odkud je vyhazován do nevelké vzdálenosti od frézy. Výhodou těchto fréz je především jejich nízká cena. Stačí ale jen na odklízení sněhu z menších prostor a rozhodně nejsou určeny pro „frézování“ větších závějí, spíš menší vrstvy čerstvě napadaného sněhu. Mají také v porovnání s dvoustupňovými frézami mnohem menší záběr, takže se při odklízení sněhu s nimi obsluha mnohem více naběhá.
U dvoustupňové frézy se sníh strojem pohybuje ve dvou krocích. Nejprve je nahrnut šnekem, který sníh „naporcuje“ a následně ho pomocí oběžného kola vyhodí výsypným žlabem do podstatně větší vzdálenosti, než je tomu u jednostupňového stroje.
Na „domácí“ úklid sněhu mimo sněhem bohatě zapadané horské oblasti jednostupňové stroje bohatě postačují. A mají své výhody - jsou levnější, než frézy dvoustupňové, navíc jsou lehké, dobře ovladatelné a díky své konstrukci pryžového frézovacího břitu vhodné na čištění chodníků kolem domu, příjezdů ke garážím a všech menších vydlážděných ploch, protože nehrozí, že je poškodí.
Pokud se ale bavíme o úklidu sněhu v rukou profesionálů, nemají jednostupňové frézy šanci. Tam už jsou potřeba stroje dvoustupňové. Ty se uplatní při údržbě větších ploch u průmyslových objektů, příjezdových cest či parkovišť, zejména tam, kde je nutné počítat s bohatší sněhovou andílkou – jako je třeba parkoviště u horského hotelu. V této kategorii by už všechny stroje měly být konstruovány na nároky spojené s profesionálním využitím.

Traktůrek i čtyřkolka jako zimní pomocníci
K odklízení sněhu z cest či ploch lze využít i traktory – a začíná to už u těch malých zahradních. Jednou z možností, jak si se sněhem poradit za pomoci zahradního traktoru, je připojení čelní radlice pro odhrnování sněhu. Traktor samozřejmě musí připojení čelní radlice umožňovat – a jeho motor by měl mít výkon aspoň 13 koňských sil. Roli ale nehraje pouze výběr traktoru, nicméně i výběr vhodné radlice. Ta musí splňovat vysoké nároky na funkčnost konstrukčních řešení a na odolnost v extrémních podmínkách za působení mnoha vnějších vlivů, jakými jsou mráz nebo vlhkost. Velkou výhodou tohoto řešení je jeho široká použitelnost nejen na sníh – radlicí lze odhrnovat i jiné sypké materiály, třeba písek nebo piliny. Pro odstraňování čerstvě napadaného sněhu slouží zametací zařízení – většinou v podobě válcového otáčecího kartáče, který odmete stranou menší vrstvu čerstvě padlého sněhu.

Něco pro ruční práci
Zimní údržba – a to ani na komunální úrovni - ale není záležitostí jen pro stroje. I tady má místo ruční úklid. Ruční úklid sněhu a ruční posyp se provádí zpravidla na místech, která jsou pro mechanizační prostředky nepřístupná – zejména na přechodech pro chodce, na úzkých chodnících, na schodech apod.
I výběru takové obyčejné věci, jako je hrablo či lopata na sníh je třeba věnovat určitou pozornost. Levná hrabla z hobby marketů se sice pyšní nízkou cenou kolem dvou stovek, jejich problém však je, že dlouho nevydrží. Většinou je jejich pracovní část vyrobena kvůli úspoře nákladů z levného a vcelku tenkého – navíc v mrazu křehnoucího – plastu. Někdy, když je sníh těžší nebo trochu umrzlý a je potřeba do něj hrablem více „šťouchnout“, aby ho bylo možné odstranit, může z takové laciné pomůcky ještě během prvního odklízení sněhu zbýt jen torzo, jak plast postupně praská a jeho části odpadávají.
Ani sázka na na první pohled bytelně vypadající plechové hrablo nemusí být sázkou na jistotu. Kdo vsadí na levnou cenu, může si místo solidního plechu pořídit hrablo z hliníku – a ten se při větší zátěži snadno zkroutí a stane se brzy stejně nepoužitelný, jako výrobek z laciného plastu.
Není ale plast jako plast. I tady jsou velké rozdíly v kvalitě. Například polypropylen je pevnější, než běžný plast a navíc v mrazu nekřehne, takže neztrácí pevnost. Z něj vyrobená hrabla jsou ale také podstatně dražší, než ta z kategorie nejlevnějších. Zato ale mají mnohem delší životnost. Pokud je hrablo z plastu, měla by být alespoň spodní hrana kovová, aby se dal odstraňovat i namrzlý a ztuhlý sníh. Velmi populární jsou i obouručná hrabla, tzv. shrnovače. Jsou ideální na úklid větších ploch, třeba příjezdové cesty nebo parkoviště.

Shrnovací radlice k travním traktorům
Shrnovací radlice je jedním z řady zimního příslušenství. Snadno si poradí s odklízením a přemísťováním jakéhokoliv sypkého materiálu včetně sněhu. Do adaptéru, který je pevně namontován na traktoru či čtyřkolce ATV-UTV lze připojit také zametací kartáč, sněžnou frézu i další příslušenství naši výroby. Pro větší bezpečnost obsluhy, ale i pro ochranu okolí, je radlice odpružená a proto se po nárazu do překážky jednoduše sklopí a předmět, do nějž narazila, nepoškodí. Při shrnování je možné využít čelní polohy shrnování, nebo radlici natočit vlevo či vpravo (pro natočení je k dispozici pět různých poloh) a tak sníh shrnout například z chodníku na komunikaci. Ve výbavě je radlice opatřena gumovým stíracím břitem, aby nepoškodila shrnovanou plochu. Radlice se vyrábějí v různých šířkových variantách od 100 až po 150 cm pracovního záběru.

Druhy shrnovacích radlic:
STANDARD - natáčení radlice vytažením čepu v přední části, 5 poloh natočení
PLUS - komfortní natáčení radlice z místa řidiče, 5 poloh natočení
Více na www.rykov.cz

QUARTAL MEDIA informuje

Ke konci roku 2012 bylo ukončeno vydávání tištěného čtvrtletníku FUNERAL QUARTAL, který se věnoval problematice pohřebnictví.
Oborový B2B magazín ÚKLID+ČIŠTĚNÍ vychází v tištěné podobě již osmým rokem. Můžete si jej přečíst i v elektronické verzi, která je zdarma k dispozici na portálu floowie.com
V loňském roce bylo zastaveno vydávání elektronické verze dvouměsíčníku s názevem ÚKLID+ [INFO]. Všechna vydaná čísla jsou dostupná v našem archivu a na portálu floowie.com

Aktuální elektronická verze magazínu ÚKLID+ČIŠTĚNÍ

Magazín ÚKLID+ČIŠTĚNÍ v plnohodnotné elektronické verzi pro PC, Mac, Android a iOS

Kompletní archiv všech dosud vydaných čísel najdete volně přístupný zde

Doporučujeme

 

UKLIDPLUS.CZ je internetový portál magazínu ÚKLID+ČIŠTĚNÍ, který vychází jako dvouměsíčník ve Vydavatelství MAC, spol. s r.o.,
redakce oborových časopisů QUARTAL MEDIA.

Adresa redakce: Na Spojce 968/7, 101 00 Praha 10 - Vršovice.

Tel. +420 226 218 862, fax: +420 226 218 865, e-mail: redakce@uklidplus.cz, www.uklidplus.cz