B2B MAGAZÍN O ÚKLIDU A PRO ÚKLID

Oborový adresář

Spolupracujeme

Pomocníci pro údržbu hladkých podlah

Velké plochy hypermarketů, vstupní haly hotelů, chodby nemocnic... Všechny mají společné hladké podlahy o spoustě metrů čtverečních. Udržet je v čistotě je práce především pro podlahové mycí stroje. Uplatní se ale i další pomocníci.

Podlahové mycí stroje umožňují úklidové firmě umýt za časovou jednotku několikanásobně větší počet čtverečních metrů podlahy při několikanásobně menším počtu pracovníků. Na druhé straně jde o technologii, která rozhodně není „za hubičku“, proto je zejména u menších ploch dobré propočítat, zda na danou plochu nevyjde levněji nasadit dvě šikovné uklízečky s mopem než podlahový stroj. Podobné úvahy však mají smysl u ploch v řádu metrů či pár desítek metrů. Jakmile jde o stovky či dokonce tisíce metrů čtverečních, je nasazení podlahového mycího stroje jasnou volbou.

Pro chodce, nebo pro jezdce?
Výběr je široký, od levnějších strojů pro „chodící“ obsluhu až po podstatně dražší, ale také výkonnější „sedící“. Dilema volby mezi strojem pro chodící a sedící obsluhu rozhoduje především velikost čištěné plochy a také čas, za který musí být úklid hotov. Pokud má obsluha na úklid celou směnu, může být stroj méně výkonný. Pokud má k dispozici jen omezený čas, úklid musí být například proveden během polední přestávky, musí být stroj natolik výkonný, aby úkol stihl splnit. Záleží také na velikosti čištěné plochy a na tom, zda úklid musí být proveden jednorázově - tedy zda je stroj s chodící obsluhou schopen zvládnout požadovanou plochu na jedno nabití baterie. U větších ploch od zhruba 2 500- 3000 m2 je ekonomičtější stroj se sedící obsluhou.

Široké možnosti použití
Možnosti využití podlahových mycích strojů jsou velmi široké. Podlahové čisticí stroje lze úspěšně používat na všechny typy omyvatelných povrchů v závislosti na jejich typu a velikosti od PVC, marmolea a linolea až po povrchy z litého betonu, slinuté dlažby nebo přírodních a umělých kamenů. Dřevěné nebo jiné porézní povrchy je nutné před použitím strojů ošetřit podlahovou emulzí. Podlahové mycí stroje se naopak nehodí na drsné povrchy jako je nehlazený beton, asfalt nebo zámková dlažba.

Leštění s jedním kotoučem
S podlahovými mycími stroji se doplňuje další kategorie úklidové techniky – jednokotoučové stroje. Uplatňují se při drhnutí a leštění a dokonce i zabrušování podlah. Jejich největší využití je však především v čištění podlahových krytin. Pro úklidové firmy jsou tak další zbraní pro údržbu hladkých podlah.
Mohlo by se zdát, že vzhledem ke svému principu fungování – na spodku jednokotoučového stroje se podle požadovaného účinku točí buď kartáč, nebo unašeč padů a brousí, myje nebo leští podlahu – se tato kategorie úklidových zařízení kryje s podlahovými mycími stroji. Oproti nim mají, pokud mají být používány nikoli na broušení (což podlahový mycí stroj neumí), ale na čištění podlah, jednu „nevýhodu“ – na rozdíl od podlahových mycích strojů nemají odsávání nečistot. Ve skutečnosti se ale tyto dvě kategorie úklidových strojů nekryjí, spíš se doplňují. Je celá řada prostor, kam se podlahový mycí stroj vzhledem ke své větší velikosti nedostane a i pokud se dostane, nezvládne je třeba vymýt tak důkladně, jako to dokáže jednokotoučový stroj. Hlava stroje je totiž sama o sobě hodně těžká, takže je tu mnohem větší přítlak na kartáč, než jaký může vyvinout podlahový mycí stroj. Patří tak k „povinné výbavě“ prakticky každé větší úklidové firmy.
Jednokotoučové stroje jsou poměrně dobře skladné, dají se snadno převážet v autě a výrazně zkracují dobu nutnou pro vyčištění podlah i v prostorách, kams e podlahový mycí stroj prostě nevejde – třeba i v úzkých uličkách mezi regály v menší prodejně. Jejich životnost se počítá na desítky let a investice do nich nepředstavuje žádnou obří sumu – v porovnání s jinými úklidovými stroji. Samotné stroje se pohybují v cenových relacích od 15 do 30 tisíc korun.  Cena stroje se tvoří individuálně, podílí se na ní jak cena samotného stroje, tak zvoleného příslušenství.
Při výběru kotoučového stroje rozhoduje především jeho konkrétní použití. Zda bude využíván na drhnutí silně znečištěných podlah, nebo k dolešťování hladkých a čistých povrchů nebo se s ním budou odstraňovat staré ochranné vrstvy z podlahových krytin (např. vosk z parket). S ohledem na konkrétní použití pak je třeba vzít v potaz různá kritéria. Jendím je váha stroje, která se při leštění projeví v přítlaku kartáče. Obecně platí, že čím je nižší rychlost otáček, tím větší je vliv váhy stroje a tím důkladněji se odstraňují nečistoty. Při zvýšení rychlosti otáček se sníží vliv přítlaku. U nízkorychlostních strojů bývá použit pro přenos energie motoru na kartáč převod ozubenými koly, který zajišťuje konstantní výkon a dlouhou životnost stroje a tichost stroje. Je vhodnou volbou především při předpokládaném drhnutí hrubých povrchů. U vysokorychlostních strojů je už vhodnější převod řemenový, který lépe tlumí vibrace motoru. Má také jednodušší konstrukci a snazší údržbu.
Důležitá je i dobrá konstrukce. Jde sice o konstrukčně poměrně jednoduché zařízení, zároveň je to však stroj, který musí mít obsluha při práci pevně „v rukou“ po dlouhé hodiny. Důležité tak je i ergonomické rozložení jednotlivých komponentů a hmotnosti, aby byl stroj dobře vyvážený a dalo se s ním pohodlně pracovat.

Navoskujte si podlahu
Pravidelný úklid podlah zajišťuje očistu od aktuálních nečistot. Pokud má ale podlaha dobře vypadat, potřebuje i ochrannou vrstvu – kterou je nutné v pravidelných intervalech obnovovat. Podlahové krytiny typu PVC, marmoleum či linoleum, ale i lakované dřevěné podlahy či oblíbené laminátové plovoucí podlahy lze zrenovovat a zároveň lépe ochránit proti působení nečistot nanesením vrstvy polymerových metalických vosků. Podlaha dostane nový lesk , navíc vrstva, která se na ní vytvoří, chrání původní podlahovou plochu před poškozením a ošlapáním. Takto ošetřené podlahy se také snáze udržují v čistotě - nečistoty, které se usadí na hladkém povrchu, se dají snadno odstranit mnohdy jen suchým setřením.
Vosková vrstva také zamaskuje u starších podlah různá poškození – rýhy a drobné škrábliny, v nichž se jinak jen usazují nečistoty.
Při nanášení a rozleštění polymerových vosků na podlahy se uplatňují jednokotoučové stroje. U starších podlah je třeba nejprve provést dokonalé očištění pomocí hloubkových čističů a odstranit všechny nečistoty ze spár a rýh. Jinak je dokonale „zabetonujeme“ pod voskovou vrstvou – budou stále viditelné, odstranit ale už nepůjdou, pokud nebdueme chtít pracně nanesenou voskovou vrstvu hned zase strhnout.
Polymerové vosky nanášíme na vyčištěný podklad ve dvou až třech vrstvách. Doba schnutí závisí na množství vrstev a teplotě vzduchu, u dvouvrstvé aplikace při teplotách do 20°C trvá schnutí zhruba 6 hodin. Pak je nutné počkat dalších 24 hodin, než vosk dokonale vytvrdne. Je nutné během schnutí zajistit stabilní teplotu v rozmezí 18 - 25°C. Rozhodně není dobré se snažit schnutí urychlit tím, že např. „oroštujeme“ podlahové topení - hrozí, že vosk při urychleném zasychání nevytvoří dostatečně pevnou krystalickou mřížku a do pár týdnů se zcela rozpadne.

QUARTAL MEDIA informuje

Ke konci roku 2012 bylo ukončeno vydávání tištěného čtvrtletníku FUNERAL QUARTAL, který se věnoval problematice pohřebnictví.
Oborový B2B magazín ÚKLID+ČIŠTĚNÍ vychází v tištěné podobě již osmým rokem. Můžete si jej přečíst i v elektronické verzi, která je zdarma k dispozici na portálu floowie.com
V loňském roce bylo zastaveno vydávání elektronické verze dvouměsíčníku s názevem ÚKLID+ [INFO]. Všechna vydaná čísla jsou dostupná v našem archivu a na portálu floowie.com

Aktuální elektronická verze magazínu ÚKLID+ČIŠTĚNÍ

Magazín ÚKLID+ČIŠTĚNÍ v plnohodnotné elektronické verzi pro PC, Mac, Android a iOS

Kompletní archiv všech dosud vydaných čísel najdete volně přístupný zde

Doporučujeme

 

UKLIDPLUS.CZ je internetový portál magazínu ÚKLID+ČIŠTĚNÍ, který vychází jako dvouměsíčník ve Vydavatelství MAC, spol. s r.o.,
redakce oborových časopisů QUARTAL MEDIA.

Adresa redakce: Na Spojce 968/7, 101 00 Praha 10 - Vršovice.

Tel. +420 226 218 862, fax: +420 226 218 865, e-mail: redakce@uklidplus.cz, www.uklidplus.cz