B2B MAGAZÍN O ÚKLIDU A PRO ÚKLID

Oborový adresář

Spolupracujeme

Neodmyslitelní pomocníci v domácnosti

Ilustrační foto: internet

Mytí nádobí je jednou z nejotravnějších domácích prací. V rodinách s dětmi je to činnost, kterou je nutné dělat po každém jídle – jinak okamžitě špinavé nádobí „přetéká“ z dřezu ven. V mnoha domácnostech dnes ale pomáhá s touto nepříjemnou činností myčka nádobí. Ta se dnes už stala standardním spotřebičem do bytu – podobně jako třeba lednička nebo pračka.

Myčka nádobí šetří čas, který by člověk musel jinak věnovat obtěžujícímu mytí nádobí, ale také peníze. Stále bohužel panuje přesvědčení, že ruční mytí nádobí je úspornější než mytí v myčce. Opak je ale pravdou. Pro srovnání: při mytí nádobí v ruce se spotřebuje průměrně čtyřicet litrů vody, na stejné množství nádobí ale běžná myčka nádobí spotřebuje pouhých deset.

Ve znamení pokroku
Vývoj jde navíc neustále kupředu, moderní myčky jsou mnohem úspornější, než jejich předchůdkyně třeba i z poměrně nedávné minulosti. Spotřeba vody při mytí nádobí v myčce se od roku 1998 snížila až o 65 %. Patnáct let stará myčka nádobí spotřebovala okolo 25 litrů vody, zatímco spotřeba nového, moderního spotřebiče je dnes průměrně 12 litrů. Špičkové myčky jsou vybaveny systémem, který rozpozná, kolik je v myčce nádobí a jakého je druhu, a takto zjištěnému stavu přizpůsobí spotřebu vody a energie.

Hranice využití
Myčky nádobí dnes zvládnou umýt téměř cokoli. Dokážou umýt jak silně zašpiněné nádobí, např. připečené hrnce a pánve, tak to nejchoulostivější sklo, a to díky nejrůznějším nabízeným programům. Špičkové myčky umožňují mýt v jednu chvíli odlišnými způsoby různé druhy nádobí.
Vyvíjí se i vnitřní dispozice myček, aby do nich bylo možné naskládat různé druhy nádobí. Variabilní systémy košů nabízejí maximální flexibilitu při ukládání nádobí, a přizpůsobují se tak individuálním potřebám každé domácnosti. Do myček je tak možné naskládat nejrůznější druhy nádobí, od velkých hrnců po křehké sklo, díky variabilitě vnitřního prostoru je dnes možné do myček naskládat až 14 jídelních souprav.

Cena není vše
Český zákazník hledí při výběru (nejen) myčky hlavně na cenu. Jak ale rostou ceny energie a vody, začínají se zákazníci v České republice stále více zajímat, jaký má spotřebič energetický štítek a jaké úspory jim do budoucna přinese. Postupně tak roste zájem o energeticky úsporné spotřebiče, které mají sice vyšší pořizovací cenu, ale z dlouhodobého pohledu dokážou ušetřit výdaje za vodu a energii. Nejúspornější myčky nádobí z hlediska spotřeby elektrické energie se dnes řadí do třídy spotřeby energie A++ a A+++. Energeticky nejúčinnější a tedy i nejúspornější varianty spotřebičů třídy A+++ jsou o 30 % úspornější než spotřebiče třídy A.

Vybíráme myčku
Kromě energetické úspornosti a spotřeby vody je dobré vzít v potaz i některé další parametry: počet programů, počet sad nádobí (jídelních souprav), které lze v myčce možné naráz umýt, konstrukci košů či možnost odloženého mytí. Významná je také funkce AquaStop, která představuje zabezpečení myčky před škodami způsobenými vodou. Důležitým parametrem je také hlučnost myčky. Běžné myčky nádobí dosahují průměrně hlučnosti 50 dB, ty modernější se pohybují okolo 44 dB. Nejtišší modely myček nádobí Bosch a Siemens již dokonce atakovaly hranici 40 dB. Tišší myčka neznamená horší mytí – nižší hlučnosti je dosahováno lepší konstrukcí, nikoli nižším výkonem.

Trocha historie
První patent na myčku na nádobí je z roku 1850. Vynález Američana Joela Houghtona se ale stále neobešel bez manuální práce – pohon zajišťovalo ruční otáčení klikou. První skutečně automatická myčka nádobí spatřila světlo světa v roce 1886. Zrodila se v hlavě Američanky Josephine Cochranové, vnučky vynálezce parníku Johna Fitche. Coby bohatá panička často pořádala večírky a obtěžovalo jí zdlouhavé a pracné mytí nádobí, které po nich zbylo. Tedy – ne že by ho musela mýt sama, od toho měla služebnictvo. Jenže po večírcích bylo nádobí tolik, že služky často při mytí nějaké kousky rozbily. A tak přemýšlela a přemýšlela, až vymyslela stroj na mytí nádobí na motorový pohon. Její myčka měla horizontálně uložené kolo, na které se pomocí drátěného držáku připevňovalo nádobí, kolo rozstřikovalo vodu se saponátem a obstarávalo tak mytí. Svůj vynález si nechala patentovat roku 1886. Představila ho pak roku 1893 na světové výstavě v Chicagu. A měla úspěch. Nejprve našly myčky uplatnění v profesionální sféře - v hotelích, restauracích či armádě. Jejich vítězné tažení do domácností začalo poté, co v roce 1924 William Howard Livens vymyslel malou myčku nádobí vhodnou pro domácí použití.

QUARTAL MEDIA informuje

Ke konci roku 2012 bylo ukončeno vydávání tištěného čtvrtletníku FUNERAL QUARTAL, který se věnoval problematice pohřebnictví.
Oborový B2B magazín ÚKLID+ČIŠTĚNÍ vychází v tištěné podobě již osmým rokem. Můžete si jej přečíst i v elektronické verzi, která je zdarma k dispozici na portálu floowie.com
V loňském roce bylo zastaveno vydávání elektronické verze dvouměsíčníku s názevem ÚKLID+ [INFO]. Všechna vydaná čísla jsou dostupná v našem archivu a na portálu floowie.com

Aktuální elektronická verze magazínu ÚKLID+ČIŠTĚNÍ

Magazín ÚKLID+ČIŠTĚNÍ v plnohodnotné elektronické verzi pro PC, Mac, Android a iOS

Kompletní archiv všech dosud vydaných čísel najdete volně přístupný zde

Doporučujeme

 

UKLIDPLUS.CZ je internetový portál magazínu ÚKLID+ČIŠTĚNÍ, který vychází jako dvouměsíčník ve Vydavatelství MAC, spol. s r.o.,
redakce oborových časopisů QUARTAL MEDIA.

Adresa redakce: Na Spojce 968/7, 101 00 Praha 10 - Vršovice.

Tel. +420 226 218 862, fax: +420 226 218 865, e-mail: redakce@uklidplus.cz, www.uklidplus.cz