B2B MAGAZÍN O ÚKLIDU A PRO ÚKLID

Oborový adresář

Spolupracujeme

Jak se pere v hotelu

Foto: redakce

Hotely žijí z peněz, které u nich nechají hosté za dočasné ubytování. Péče o hosty však zahrnuje celou řadu činností – a patří k nim i nutnost zajistit praní a čištění prádla. Praní prádla je pro hotel službou, která na jedné straně výrazně ovlivňuje spokojenost hostů, na straně druhé patří k těm „neviditelným službám“, které host neocení. Pokud fungují perfektně. Naopak, jejich špatné provedení v něm zanechá nepříjemný dojem, který může rozhodnout o tom, že příště už nepřijede. Spaní na tuhém prostěradle připomínajícím smirkový papír nepatří k nejpříjemnějším zážitkům.

„Čisté prádlo je spolu s kvalitou úklidu pokojů jedním z důležitých kritérií, podle nějž hodnotí hosté kvalitu ubytování,“ potvrzuje Simona Maxová, training manažerka společnosti CPI hotels, která provozuje sítě hotelů Clarion Hotels, Fortuna Hotels, Spa & Kur Hotels nebo Mamasion Hotels & Residences či Buddha-Bar Hotel Prague. Způsobů, jak praní hotelového prádla zajistit, je více – od vlastní prádelny až po komplexní outsourcing v podobě pronájmu prádla. Obojí má své výhody i svá úskalí – přesto se dá říct, že v současné době drtivá většina ubytovacích zařízení dává přednost outsourcingu. „Troufám si tvrdit, že je to přes 90 procent všech ubytovacích zařízení,“ říká Ondřej Koudelka z Prádelny Koudelka a syn, která působí na Liberecku a jejíž klientelu tvoří z 80 procent právě zdejší ubytovací zařízení. „Máme i klienta, který sice má vlastní prádelnu, ale v současné době už více než polovinu prádla pere u nás – protože to vlastními silami nezvládá,“ podotýká Ondřej Koudelka.

Vláda nad prádlem versus ekonomika
Odpověď na otázku, co je pro hotel výhodnější, zda vlastní prádelna nebo přenesení větší části starosti o čistotu prádla na externí subjekt, není úplně jednoznačná. Většinou si hotely nechávají prát jinde, někde ale nedají na praní ve vlastním dopustit. Při rozhodováním se mezi dokonalou kontrolou nad vypráním prádla a náklady, které stojí vybudování hotelové prádelny, převáží ekonomická stránka. „V případě outsourcingu odpadají investice do zařízení a především náklady na pracovní síly. Vlastní prádelna ale umožňuje lepší kontrolu nad procesem praní prádla. V tomto případě není vždy outsourcing tou nejvýhodnější formou,“ říká Simona Maxová, training manažerka společnosti CPI hotels. „Ve vlastní prádelně dokážete ovlivnit kvalitu praní, nakládání s prádlem, zamezíte ztrátovosti při převážení,“ vypočítává výhody vlastní prádelny. Tyto výhody ale mají odvrácenou stránku – poměrně vysoké náklady. Investiční i provozní. „Vybudovat vlastní prádelnu je pro hotel náročné nejen na prostor, ale i finančně,“ potvrzuje Simona Maxová z CPI Hotels. I proto patří hotely ze „stáje“ CPI Hotels k těm, které dávají přednost outsourcingu a perou „u cizích“. „Všechny naše hotely využívají služeb externích specializovaným prádelen pro praní ložního a froté prádla. Využíváme i nejpokročilejší stupeň outsourcingu v oblasti praní, a tím je leasing prádla,“ prozrazuje Simona Maxová. „Samozřejmě, že našim hostům nabízíme praní i čištění jejich osobních věcí, které zajištujeme buď vlastními silami, případně smluvní čistírnou,“ podotýká.

Prádelna není zadarmo
Pokud se hotel rozhodne pro vlastní prádelnu, musí počítat s tím, že s lacinou pračkou pro domácí praní za pár tisícovek nevystačí. Tedy pokud nebude hotelová prádelna jen doplňkovou službou ve stylu „přepereme vám vaše špinavé ponožky“. Pračky určené pro domácí použití jsou sice levné na pořizovací náklady, investice do nich v případě profesionálního využití, kdy perou častěji než jednou týdně a i vícekrát denně, je v podstatě vyhozenými penězi – pračka takové nároky dlouho nevydrží. Na využití častěji než jednou týdně (a to ještě s tím, že v ten den neperou nepřetržitě od rána do večera) zkrátka nejsou stavěné.
Oproti tomu stroje na průmyslové praní jsou konstruovány na zatížení od osmi do 24 hodin denně. Mají jiná ložiska, jiné uložení bubnu, topná tělesa a celkově jsou při jejich výrobě použity odolnější materiály. Jejich životnost je proto v porovnání s domácnostními pračkami až desetkrát delší. A podstatně levnější je i její provoz v rámci intenzivnějšího využití, než jakému je vystavena pračka pro domácnost, kde se obvykle pere jednou dvakrát do týdne. Pračky určené pro domácnost mají výrazně delší prací cyklus (až dvojnásobně), což zdržuje a v náročném zápřahu také vede k vyšší spotřebě energie. Průmyslové pračky mají i vyšší účinnost praní. Daní za to je vyšší pořizovací cena – místo sedmi či deseti tisíc za obyčejnou pračku si musí zájemce o malou průmyslovou pračku připravit nejméně pětkrát tolik. Nejde ale jen o volbu pracího stroje. Na výsledku praní se podílí nemalou měrou i volba pracího prostředku. Snaha ušetřit za každou cenu na nákladech za nákup kvalitní chemie se v dlouhodobém pohledu nemusí vyplatit.
Nákup pračky však není jediná významná vstupní investice při budování hotelové prádelny. Množství technologií záleží samozřejmě na konkrétním provozu, některým se ale nevyhne prakticky žádná prádelna. Jednou z nich je sušička - vyprané prádlo je nutné usušit a sušení na šňůře není zrovna ideálním řešením. I tady platí, že do profesionálního provozu jsou vhodnější profesionální stroje. Domácí sušičky jsou kondenzační a při jejich provozu dochází k polámání vláken prádla, a tím výraznému zvýšení pracnosti při vlastním žehlení. Profesionální sušičky pracují s průtokovým systémem sušení a jsou vybavené kontrolou úrovně sušení, umí optimalizovat průběh sušení v závislosti na vlhkosti prádla a předcházejí tak riziku přesušení prádla a polámání vláken. Ve výbavě prádelny by neměl chybět ani mandl pro pohodlné a kvalitní vyžehlení prádla. Další vybavení a množství jednotlivých technologií pak závisí především na velikosti daného ubytovacího zařízení.
Nezbytností je také investice do zajištění dostatečné ventilace všude tam, kde není zajištěno dostatečné přirozené odvětrávání. V závislosti na množství potřebných technologií podle úrovně hotelu a objemu vypraného prádla se pak mohou investice do vybavení hotelové prádelny pohybovat od 150 – 200 tisíc korun u malých hotelových prádelen až po několik milionů u velkokapacitních provozů. Od této částky se pak musí odvíjet úvahy provozovatele hotelu o tom, zda se mu vlastní prádelna vyplatí – respektive zda se mu investice do prádelny má šanci v rámci předpokládaného vytížení vůbec vrátit. Životnost profesionálních prádelenských strojů se počítá při správném zacházení a pravidelné údržbě na 10 – 15 let.

Problém s vytížením
Vybudovat prádelenský provoz tak stojí hotel dost peněz. A nemalé průběžné náklady s sebou nese i její chod. Pokud navíc prádelna funguje skutečně jen pro potřeby jednoho ubytovacího zařízení, stává se z ekonomického pohledu její provozování poměrně velkým luxusem. „Ekonomika provozu komerční prádelny a prádelny, která funguje uvnitř hotelu, se vůbec nedá srovnávat,“ říká Ondřej Koudelka z Prádelny Koudelka a syn. „Komerční prádelna žije i z jiných zakázek a má zajištěn jejich víceméně rovnoměrný přísun v průběhu celého roku – a tomu může přizpůsobit i své kapacitní možnosti. Oproti tomu prádelna v hotelu se potká s tím, že v době špiček v sezóně, kdy je hotel stoprocentně obsazený, nestíhá a mimo sezónu zase zaměstnanci nemají co dělat, provozovatel hotelu jim ale stále musí platit výplatu. A vzhledem k tomu, že mzdové nákaldy tvoří zhruba polovinu celkových nákladů na provoz prádelny, je to velká suma peněz, které jsou vynakládány úplně zbytečně,“ vysvětluje Ondřej Koudelka.

Hilton: Tady si pereme sami
Jedním z mála hotelů, které se stále mohou pochlubit vlastní prádelnou, a ne ledajakou, je pražský hotel Hilton v Karlíně. „Hotel Hilton Prague si pere prádlo ve své prádelně, což přináší své výhody, například vysoká kvalita praní, rychlost, dokonalý přehled o stavu a počtu prádla a minimální ztráty,“ vypočítává výhody vlastní prádelny Dalibor Mimra, housekeeping manager hotelu Hilton Prague.
V případě hotelu Hilton Prague navíc nejde o žádnou malou hotelovou prádelničku. „ V současné době jsme jeden z mála hotelů  ve střední Evropě, který má ve své prádelně tzv. kontinuální prací linku, díky které umíme zpracovat obrovský objem prádla. Za hodinu pereme 680 kg prádla, denně 5 tun prádla, což průměrně měsíční vychází na 150 až 200 tun prádla,“ počítá Dalibor Mimra. Chod zajišťuje 35 zaměstnanců. Tato úctyhodná kapacita by se nejspíš moc nevyplatila – přestože hotel Hilton Prague je sám o sobě velký – pokud by sloužila jen potřebám jednoho hotelu. Její kapacity však využívá i klientela „zvenčí. „Naše prádelna pere i pro další hotely, především pro náš sesterský hotel Hilton Prague Old Town a také pro několik dalších hotelů v Praze. Poskytujeme nejenom servis hotelového ložního prádla a froté, ale také čistíme a pereme prádlo pro naše hosty i pro hosty ostatních hotelů,“ potvrzuje housekeeping manager hotelu Hilton Prague Dalibor Mimra. Díky tomu se prádelna hotelu vyplatí. A nejen kvůli lepší kontrole nad procesem praní. „V našem případě se to vyplatí i ekonomicky, protože se nám podařilo dosáhnout skvělé nákladové ceny za vyprání kilogramu prádla a také velmi dobrou produktivitu. Samozřejmě investice do nových a moderních technologií jsou vysoké, ale zároveň přináší úsporu nákladů na spotřebu energií, chemie a vody,“ říká Dalibor Mimra.

Rizika outsourcingu
Tam, kde podobné využití kapacit vlastní prádelny není možné, ale prakticky nelze po ekonomické stránce konkurovat komerčním prádelnám. A protože ekonomické hledisko převažuje, volí většina ubytovacích zařízení služby komerčních prádelen.
Kdo se nechce zabývat budováním vlastní prádelny a starostí o její provoz, svěří péči o své prádlo externímu subjektu. Úspora času a starostí se zajištěním praní hotelového prádla prostřednictvím komerční prádelny není samozřejmě zadarmo. Silná konkurence mezi prádelnami a nedávná hospodářská recese ceny srazily dost dolů a konkurenční prostředí nedovoluje jejich návrat k „předkrizovým“ cenám. „Navíc rostou časové nároky zákazníků – dřív jsme vozili prádlo jednou za tři dny, pak jednou denně, dnes ho vozíme k některým klientům i třikrát za den a je to bráno jako standard, účtovat si nějaké vícenáklady s tím spojené je v dnešní době z oblasti sci-fi,“ říká Ondřej Koudelka z Prádelny Koudelka a syn.
Na trhu nabízí své služby velké množství komerčních prádelen a čistíren. Podle čeho mezi nimi vybrat svého dodavatele? „Pořád je dost hoteliérů, kteří se dívají jen na cenu za vyprání a vybírají nejlevnějšího dodavatele – mnohdy se pak nestačí divit, jak jejich prádlo vypadá,“ říká Ondřej Koudelka z Prádelny Koudelka a syn.
Podle čeho by tedy hotely měly vybírat své dodavatele? Cena je samozřejmě důležitá – ale měla by být spíše vodítkem při hledání nejvhodnějšího poměru „cena/výkon“ – tedy výborné kvality praní za přijatelnou cenu. Hoteliér pro své hosty potřebuje mít vždy připravené čisté ložní prádlo – a pokud je závislý na službách externího subjektu, musí se spolehnout na to, že se mu o toto „zboží“ dobře postará. Což znamená především to, že ho dobře a zároveň šetrně vypere. „Rozhodující je kvalita poskytované služby, která se dá charakterizovat jako odstranění nečistot při co nejmenším poškození praného nebo čištěného výrobku,“ říká Simona Maxová, training manažerka společnosti CPI hotels. „Pokud prádelna nabízí neuvěřitelně nízkou cenu, může pak hledat úspory třeba v oblasti pracích prostředků a místo pracího prášku používat bělidlo, které je sice k prádlu mnohem agresivnější, ale je výrazně levnější – což má na životnost prádla velmi negativní vliv,“ vysvětluje Ondřej Koudelka z Prádelny Koudelka a syn. Při výběru prádelny by se tak provozovatel ubytovacího zařízení měl dívat nejen na cenu, ale i na reference – a nejlépe také na certifikáty kvality. „Postupně se to zlepšuje a někteří klienti se už začínají dívat i na to, zda prádelna má či nemá certifikát,“ podotýká Ondřej Koudelka. Přinejmenším je dobré sledovat, v jakém stavus e prádlo z prádelny vrací – a jak rychle degraduje. „Kvalitu praní ovlivňuje celá řada faktorů - kvalita použité vody, pracích a pomocných prostředků, strojní vybavení, technologické postupy atd. Není v silách klienta prádelny posoudit kvalitu jejího praní jinak, než podle vzhledu svého prádla po řadě cyklů jeho zpracování,“ říká k tomu Simona Maxová, training manažerka společnosti CPI hotels.

Prádlo na leasing
Nejpokročilejším stupněm outsourcingu v oblasti praní je tzv. leasing prádla. Tady už nejde jen o to, že si hotel nechává prát prádlo v externí prádelně, ale o vztah na bázi operativního leasingu – hotel nemá své vlastní prádlo, prádlo je v majetku prádelenské společnosti a veškerá starost o něj je na jejích bedrech. Klient za něj ale neplatí obvykle nějakou fixní měsíční částku, platí jen za vyprané kusy, které mu dodavatel vrátí zpět. Hotelu pak odpadá jakákoli počáteční investice do vlastního prádla – při dovedení leasingu do důsledků hotel žádné vlastní prádlo nemá, pouze si je pronajímá a platí za jeho používání cenu, v níž se odráží cena praní a amortizace prádla. A také, do určité výše, případné ztráty prádla. Částka za vypraný kus prádla je určena v závislosti na specifikách daného klienta. Službu nabízí jak přímo prádelny, tak zprostředkovatelé, kteří prádlo nakoupí a pronajímají a jeho údržbu zajišťují prostřednictvím nasmlouvané prádelny. „Pro klienta to má výhodu v tom, že prádelna je sama tlačena k tomu, aby nakoupila kvalitní prádlo a prala ho šetrně – protože v případě, že se v průběhu trvání smlouvy prádlo poškodí a chyba je na straně prádelny, jdou náklady na výměnu prádla za prádelnou,“ upozorňuje Ondřej Koudelka z Prádelny Koudelka a syn.

QUARTAL MEDIA informuje

Ke konci roku 2012 bylo ukončeno vydávání tištěného čtvrtletníku FUNERAL QUARTAL, který se věnoval problematice pohřebnictví.
Oborový B2B magazín ÚKLID+ČIŠTĚNÍ vychází v tištěné podobě již osmým rokem. Můžete si jej přečíst i v elektronické verzi, která je zdarma k dispozici na portálu floowie.com
V loňském roce bylo zastaveno vydávání elektronické verze dvouměsíčníku s názevem ÚKLID+ [INFO]. Všechna vydaná čísla jsou dostupná v našem archivu a na portálu floowie.com

Aktuální elektronická verze magazínu ÚKLID+ČIŠTĚNÍ

Magazín ÚKLID+ČIŠTĚNÍ v plnohodnotné elektronické verzi pro PC, Mac, Android a iOS

Kompletní archiv všech dosud vydaných čísel najdete volně přístupný zde

Doporučujeme

 

UKLIDPLUS.CZ je internetový portál magazínu ÚKLID+ČIŠTĚNÍ, který vychází jako dvouměsíčník ve Vydavatelství MAC, spol. s r.o.,
redakce oborových časopisů QUARTAL MEDIA.

Adresa redakce: Na Spojce 968/7, 101 00 Praha 10 - Vršovice.

Tel. +420 226 218 862, fax: +420 226 218 865, e-mail: redakce@uklidplus.cz, www.uklidplus.cz