B2B MAGAZÍN O ÚKLIDU A PRO ÚKLID

Oborový adresář

Spolupracujeme

Jak na mokré čištění

Foto: internet

Mokré čištění má řadu výhod v porovnání s chemickým čištěním. Profesionální mokré čištění není obyčejné čištění prádla za mokra, jako například v běžných pračkách. Jde o speciální prací postup, který je mimořádně účinný a zároveň velmi šetrný k textiliím. Umožňuje praní i těch nejjemnějších tkanin a speciálních materiálů– například membránových a impregnovaných materiálů – při zachování jejich vlastností. Není ale možné ho brát jako jediný nejlepší a univerzální způsob čištění. A musí se umět.

„Naše firma KOVOSLUŽBA OTS, a.s. pořádá k tomuto tématu praktická školení. To nejbližší se bude konat ve středu 4. června 2014 v Českém Brodě,“ říká Petr Exnar ze společnosti KOVOSLUŽBA OTS.

Pro jaké typy prádla je mokré čištění vhodné?

Podstatou mokrého čištění je systém, který umožňuje prát ve vodě mnohé choulostivé textilie (vlna, angora, hedvábí, mohér) a kožené oděvy (kůže a semiš), které až dosud bylo možné čistit jen chemicky. Dobré výsledky použití metody mokrého čištění byly zaznamenány u pletenin, vlny,  bavlny, plátěného zboží, viskózy,  mikrovlákna, sportovních oděvů, anoraků, plášťů do deště a všech oděvů označených symbolem možnosti praní ve vodě - W.

Na co naopak mokré čištění nestačí?

Nedoporučuje se u plisovaných oděvů - plisování je úprava textilu sestávající z napouštění textilie umělou pryskyřicí a jinými chemikáliemi, ze skládání přehybů. U textilií z přírodních vláken se záhyby praním narušují. Při mokrém čištění se rovněž hůře odstraňují skvrny od maziva, oleje, tuku, lepidel a barev..

Jaké jsou výhody mokrého čištění oproti chemickému čištění – jak pro čištěné prádlo, tak pro ekonomiku prádelny?

Čistírny oděvů jsou bohužel zařazeny do těžkého zdroje znečištění. Toto zařazení se zdá nespravedlivé, protože roční spotřeba perchlorethynenu u dobře vybaveného stroje bývá rámcově 200 kilogramů. Tam kde pracují stroje jen na mokré čištění, odpadá administrativní zátěž. Oděvy zpracované mokrou cestou mívají často „svěžejší barvy“ a odpadá nepříjemný zápach perchlorethylenu. Investice do pracích prostředků je o něco vyšší než u strojů na perchlorethylen. Odpadá však nákladná likvidace kalů, náklady na poplatky za emise perchlorethylenu a další položky s touto technologií související. Odpadní vody z praní nepodléhají tak přísnému sledování a stroj na mokré čištění je de facto prací stroj běžně využitelný pro klasické praní, který má navíc čtyři až pět programů pro údržbu mokrým čištěním, s možností ovládání externího dávkování a důležitých funkcí stroje – úrovně hladin, frekvence otáček bubnu, počtu a doby otáček a prodlev, se širokou možností volby rychlostí otáček při odstřeďování.

Jak velký je zájem ze strany prádelen o tyto technologie?

Zájem o tuto  technologii stoupá, ale spíše ze strany čistíren oděvů. Při používání této technologie je potřeba značná odbornost ve vztahu k materiálům a ta v klasické prádelně chybí.

Co pro prádelnu obnáší rozšíření nabídky služeb o mokré čištění? Jaké technologie k tomu musí nakoupit?

Systém mokrého čištění spočívá v odpovídajícím technologickém vybavení (prací stroje, sušiče), ve speciálních pracích přípravcích a specifických programech praní pro mokré čištění. K pracím prostředkům je potřeba zakoupit externí dávkovače. V současné době uvádějí výrobci možnost nahrazení čištění v perchlorethylenu mokrým čištěním až u 80 % oděvů. Při nákupu technologie je rovněž potřeba pořídit kvalitní žehlicí techniku, která má zásadní vliv na výsledek při konečném zpracování zakázky. Zde jsme rádi, že námi dodávané stroje GIRBAU patří k naprosté světové špičce.

Jak dlouhá je návratnost investice?

Návratnost investice je v řádu let. Samozřejmě zde hraje roli vytíženost kapacity čistírny a prodejní cena služby.

QUARTAL MEDIA informuje

Ke konci roku 2012 bylo ukončeno vydávání tištěného čtvrtletníku FUNERAL QUARTAL, který se věnoval problematice pohřebnictví.
Oborový B2B magazín ÚKLID+ČIŠTĚNÍ vychází v tištěné podobě již osmým rokem. Můžete si jej přečíst i v elektronické verzi, která je zdarma k dispozici na portálu floowie.com
V loňském roce bylo zastaveno vydávání elektronické verze dvouměsíčníku s názevem ÚKLID+ [INFO]. Všechna vydaná čísla jsou dostupná v našem archivu a na portálu floowie.com

Aktuální elektronická verze magazínu ÚKLID+ČIŠTĚNÍ

Magazín ÚKLID+ČIŠTĚNÍ v plnohodnotné elektronické verzi pro PC, Mac, Android a iOS

Kompletní archiv všech dosud vydaných čísel najdete volně přístupný zde

Doporučujeme

 

UKLIDPLUS.CZ je internetový portál magazínu ÚKLID+ČIŠTĚNÍ, který vychází jako dvouměsíčník ve Vydavatelství MAC, spol. s r.o.,
redakce oborových časopisů QUARTAL MEDIA.

Adresa redakce: Na Spojce 968/7, 101 00 Praha 10 - Vršovice.

Tel. +420 226 218 862, fax: +420 226 218 865, e-mail: redakce@uklidplus.cz, www.uklidplus.cz