B2B MAGAZÍN O ÚKLIDU A PRO ÚKLID

Oborový adresář

Spolupracujeme

Fotbal v zimě nespí, žije naplno!

Ilustrační foto: redakce

Možná se tomu budete divit, ale fotbal, ač má zimní přestávku, která trvá od listopadu do března, rozhodně nespí. Ba právě naopak! Areál žije a rozhodně je o čem si povídat i co do úklidu a praní.

A abychom vám to doložili na faktech, navštívili jsme tentokrát v rámci našeho seriálu jeden fotbalový klub a jeho stadion. Žádná Slavia, Baník, ani Sparta, ale svou stopu do fotbalové historie už podstatně skromnější FC Rapid taky vepsal.
Je to sice skromný klub, patří mezi čtyřiatřicet těch, jejichž A-tým hraje v Čechách a na Moravě třetí ligu.
Celkově má klub dvě mužstva dospělých, tři týmy dorostu, čtyři týmy žáků a pár družstev přípravek. To je dohromady asi 270 hráčů všech věkových kategorií.
Ti v jarním, letním i podzimním období využívají hlavní travnatou plochu na stadionu, druhou travnatou plochu v sousedství a ještě umělý trávník.

K dispozici jen umělka, tráva odpočívá
Jenže v zimě jsou obě travnatá hřiště uzavřená, odpočívají před jarem, a tak je k „mání“ pouze umělá tráva.
Sekretář klubu Karel Zeman se usmívá: „Fotbal a klid v zimní přestávce? Právě v tomto období dostávají naše umělá tráva a zázemí klubu docela zabrat. Denně se tu trénuje, od půl čtvrté odpoledne až do osmi večer. Kromě našich týmů a mládežníků také fotbalisté z jiného, nedalekého klubu, který umělou trávu nemá. Jedna firma sídlící nedaleko tu jednou týdně odpoledne má prostor pro rekreační fotbal. A o víkendu se u nás na umělé trávě hraje zimní žákovský turnaj. Kdo si myslí, že tu vládne klídek, je opravdu na omylu.“
Skutečný klid tu je v zimě jen od 24. prosince do 6. ledna. Dalšího dne už se zase trénuje.
„Faktem zůstává, že zima je svým způsobem odlehčená, odpadá péče o travnaté plochy. Na ty se fotbalisté dostanou v nejlepším případě v březnu, spíš ke konci,“ navazuje správce stadionu Stanislav Dvořák. „Vzhledem k zatížení umělé trávy je ale zapotřebí věnovat jí častou péči, musí se kartáčovat a napadne-li sníh, odklízet ho. Pokud nejde zrovna o kalamitu, hrát se prostě musí.“

Zatím je zima vlídná
K dispozici pro tento účel tu mají traktor, radlici, kartáče. „Traktor stačí na pěticentimetrovou vrstvu. Na větší příděl sněhu už je třeba zajišťovat těžší techniku,“ podotkne Stanislav Dvořák. Pravdou je, že letošní zima je v tomto směru k fotbalistům i správcům hřišť docela milosrdná. Tedy – zatím!
Úklid vnitřních prostor klubu, tedy kabin, chodby, WC, sprch zajišťuje přes týden maminka jednoho z hráčů, o víkendu pak správce. „Uklízí se hlavně v pátek, před sobotním turnajovým programem. Mokro tolik nevadí, vytře se, zamete,“ vysvětluje správce stadionu.
Zima přináší ještě jedno pozitivum. „Nekonají se“ jinak od jara do podzimu zcela běžné trsy trávy a hlína hojně odpadávající na podlahu chodby i kabin z podrážek okolíkovaných kopaček.

Musí-li to být, nastupuje valcha
Nedílnou součástí života fotbalového klubu je praní dresů a ostatní výstroje. To má v FC Rapid na starosti paní Jana Soukupová, jinak maminka jiného z hráčů.
K dispozici jsou jí v klubových prostorách pračka, ždímačka a taky prostor na sušení. Jak sama říká, dresy pere oběma týmům dospělých, starším a mladším dorostencům a také těm nejmenším benjamínkům.
„Někdy se stane, že během týdne či víkendu hrají mužstva dva zápasy. Občas mi dresy přinesou i z jiných klubových mládežnických družstev. Pokud se to tak sejde, pak peru od pondělí do soboty. A někdy až do neděle,“ vysvětluje Jana Soukupová. „Před časem mě nadzvedli kluci z dorostu. Kopali nějaký zápas na blátě a vyhráli ho. A tak se rozhodli pro parádičku směrem k divákům, pro hromadný skluz po břiše. Což skutečně udělali… Tak to jsem pak vytáhla valchu a dva dny jsem ty zaneřáděné dresy poctivě prala postaru ručně. Věřte, žádná slast to tedy nebyla…“
Jistým problémem je málo místa na sušení, ale s tím se musí paní Soukupová prostě vypořádat. Jiné prostory zkrátka k dispozici nejsou – a ona už dobře ví, jak to zařídit.
A co žehlení vypraných triček? Každý to neví, ale… „Fotbalové dresy se dnes už nežehlí, jako tomu bývalo dříve,“ vysvětluje paní Soukupová. „Jsou totiž ušité z materiálů, které žehlení nevyžadují. Zapotřebí je přiměřené množství aviváže, pak dresy dobře pověsit a po uschnutí úhledně složit. Když si je potom kluci obléknou, vypadají… no, skoro jako ze škatulky.“
Úředně má fotbal od listopadu do února či března přestávku. Ale hráči, trenéři, funkcionáři, správcové stadionů i další lidé, kteří žijí pro kulatý nesmysl, o tom vědí své.
Z důvodů, které jsou redakci známy, byl použit fiktivní název klubu a byla upravena jména osob. Zveřejněná fakta jsou autentická.
-ap-

Někdy ani pračka nestačí... Foto: redakce

QUARTAL MEDIA informuje

Ke konci roku 2012 bylo ukončeno vydávání tištěného čtvrtletníku FUNERAL QUARTAL, který se věnoval problematice pohřebnictví.
Oborový B2B magazín ÚKLID+ČIŠTĚNÍ vychází v tištěné podobě již osmým rokem. Můžete si jej přečíst i v elektronické verzi, která je zdarma k dispozici na portálu floowie.com
V loňském roce bylo zastaveno vydávání elektronické verze dvouměsíčníku s názevem ÚKLID+ [INFO]. Všechna vydaná čísla jsou dostupná v našem archivu a na portálu floowie.com

Aktuální elektronická verze magazínu ÚKLID+ČIŠTĚNÍ

Magazín ÚKLID+ČIŠTĚNÍ v plnohodnotné elektronické verzi pro PC, Mac, Android a iOS

Kompletní archiv všech dosud vydaných čísel najdete volně přístupný zde

Doporučujeme

 

UKLIDPLUS.CZ je internetový portál magazínu ÚKLID+ČIŠTĚNÍ, který vychází jako dvouměsíčník ve Vydavatelství MAC, spol. s r.o.,
redakce oborových časopisů QUARTAL MEDIA.

Adresa redakce: Na Spojce 968/7, 101 00 Praha 10 - Vršovice.

Tel. +420 226 218 862, fax: +420 226 218 865, e-mail: redakce@uklidplus.cz, www.uklidplus.cz