Warning: Table 'fq_watchdog' is read only query: INSERT INTO fq_watchdog (uid, type, message, variables, severity, link, location, referer, hostname, timestamp) VALUES (0, 'php', '%message in %file on line %line.', 'a:4:{s:6:\"%error\";s:12:\"user warning\";s:8:\"%message\";s:270:\"Can't create/write to file '/var/lib/mysqltmp/#sql_949_0.MYI' (Errcode: 30)\nquery: SELECT t.* FROM fq_term_node r INNER JOIN fq_term_data t ON r.tid = t.tid INNER JOIN fq_vocabulary v ON t.vid = v.vid WHERE r.vid = 1061 ORDER BY v.weight, t.weight, t.name\";s:5:\"%file\";s:71:\"/var/www/dynamichosts/uklidplus.cz/www/modules/taxonomy/taxonomy.module\";s:5:\"%line\";i:617;}', 3, '', 'http://www.uklidplus.cz/rubriky/ciste-toalety-%E2%80%93-zaklad-hygieny', '', '107.21.16.70', 1548305221) in /var/www/dynamichosts/uklidplus.cz/www/includes/database.mysqli.inc on line 128

Warning: Table 'fq_watchdog' is read only query: INSERT INTO fq_watchdog (uid, type, message, variables, severity, link, location, referer, hostname, timestamp) VALUES (0, 'php', '%message in %file on line %line.', 'a:4:{s:6:\"%error\";s:12:\"user warning\";s:8:\"%message\";s:336:\"Can't create/write to file '/var/lib/mysqltmp/#sql_949_0.MYI' (Errcode: 30)\nquery: SELECT DISTINCT b.* FROM fq_blocks b LEFT JOIN fq_blocks_roles r ON b.module = r.module AND b.delta = r.delta WHERE b.theme = 'uklidplus' AND b.status = 1 AND (r.rid IN (1) OR r.rid IS NULL) ORDER BY b.region, b.weight, b.module\";s:5:\"%file\";s:65:\"/var/www/dynamichosts/uklidplus.cz/www/modules/block/block.module\";s:5:\"%line\";i:433;}', 3, '', 'http://www.uklidplus.cz/rubriky/ciste-toalety-%E2%80%93-zaklad-hygieny', '', '107.21.16.70', 1548305221) in /var/www/dynamichosts/uklidplus.cz/www/includes/database.mysqli.inc on line 128
Čisté toalety – základ hygieny | uklidplus.cz

B2B MAGAZÍN O ÚKLIDU A PRO ÚKLID

Čisté toalety – základ hygieny

  • user warning: Can't create/write to file '/var/lib/mysqltmp/#sql_949_0.MYI' (Errcode: 30) query: SELECT t.* FROM fq_term_node r INNER JOIN fq_term_data t ON r.tid = t.tid INNER JOIN fq_vocabulary v ON t.vid = v.vid WHERE r.vid = 1061 ORDER BY v.weight, t.weight, t.name in /var/www/dynamichosts/uklidplus.cz/www/modules/taxonomy/taxonomy.module on line 617.
  • user warning: Can't create/write to file '/var/lib/mysqltmp/#sql_949_0.MYI' (Errcode: 30) query: SELECT DISTINCT b.* FROM fq_blocks b LEFT JOIN fq_blocks_roles r ON b.module = r.module AND b.delta = r.delta WHERE b.theme = 'uklidplus' AND b.status = 1 AND (r.rid IN (1) OR r.rid IS NULL) ORDER BY b.region, b.weight, b.module in /var/www/dynamichosts/uklidplus.cz/www/modules/block/block.module on line 433.
Ilustrační foto: internet

Čistota toalet je kritickým bodem úklidu budov. Špinavé a nehygienické toalety (WC) jsou vždy terčem stížností. Navíc toalety jsou hlavním zdrojem onemocnění, které způsobují mikroorganismy. Alarmující studie prokazují, že nebezpečné biologické nečistoty z toalet se přenášejí po celé budově na podrážkách bot, vzduchotechnikou apod.
Čistota toalet je důležitým kritériem pro to, jak se budou lidé v dané budově cítit. Do jisté míry souvisí i s produktivitou práce – podle hesla, že jen spokojený zaměstnanec může odvádět dobrou práci. Pro zaměstnance hrají toalety na pracovišti významnou roli – jsou totiž jedním z mála míst, kde mohou v práci mít soukromí a klid. Proto je příjemné hygienické zázemí nezbytné pro to, aby se cítili v práci komfortně. Podle průzkumu značky Tork jsou toalety na pracovištích prostorem, kde zaměstnanci pláčou, vyřizují si telefonní hovory, pracují na počítači nebo dokonce cvičí.

Záchodový úklid
Hygiena a používání WC jsou věci, které spolu souvisí velmi úzce. Záchod je prostředí, kde lze „chytit“ ledacos, obzvláště jde-li o záchod ve veřejné provozovně, kde se na něm vystřídá spousta lidí s různou úrovní hygienických návyků. Většina lidí se bojí hlavně toho, co může „chytit“ ze záchodového prkénka. Ukazuje se ale, že mnohem větší nebezpečí hrozí z nedodržení základních hygienických pravidel po použití záchodu – především pokud pomineme důkladné umytí rukou. Z neumytých rukou po záchodě se nakazíme mnohem spíše, než pouhým sezením na záchodovém sedátku – i když to rozhodně není bakterií prosté. Důležité je, na co všechno mezi použitím WC a mezi umytím rukou saháme – a kdo na to sahal před námi. Slabým článkem snahy o zajištění čistoty a hygieny v budovách jsou i sami úklidoví pracovníci, kteří mohou přenášet bakterie a nečistoty po celé budově na rukou (rukavicích), oděvech nebo na kolečkách úklidových vozíků. Anebo zkrátka proto, že stejným „hadrem“, kterým vytřeli na toaletách, vytírají i v dalších prostorách.
Hygienu samotné toalety ale také nelze zanedbávat – je sice důležité, aby si každý po jejím použití pořádně umyl ruce, zároveň se dá mnohé hygienické riziko eliminovat i správným úklidem. Důležité je pravidelně utírat desinfekcí WC mísu, prkénko a také splachovač – pokud není v podniku bezdotykové splachování. Součástí očisty WC by měla být i očista klik u dveří, které jsou také potenciální líhní a výměnným bazerem všech možných bakterií a virů.
Jednou za měsíc by mělo proběhnout i generální čištění na toaletách. Navzdory všem preventivním prostředkům se v záchodové míse v důsledku usazování minerálů tvoří nepěkné kroužky. U usazenin nepomůže jen aplikace čisticího prostředku, nezbytná je i poctivá ruční práce – mechanické očištění štětkou (nutné je nezapomenout při této mechanické očistě na prostor pod okrajem mísy, kde vznikají usazeniny). Důkladnou očistu je nutné dopřát i záchodovému prkénku. Při čištění úchytů záchodového prkénka, kde je velké množství různých spár, se hodí i zubní kartáček – použitý a co nejvíce roztřepený, aby se dostal i do těch nejmenších skulin.
Při „záchodovém úklidu“ je samozřejmě nutné věnovat pozornost nejen samotné záchodové míse (či mísám), ale také podlaze, stěnám a v neposlední řadě i všem dalším zařizovacím předmětům, které tvoří součást toalety. Očistu je tak nutné dopřát i zásobníkům na toaletní papír či např. na papírové ručníky, s podobnou péčí, jako záchodovou mísu, je nutné očistit a zbavit nánosů také umyvadlo.
Při čištění toalet se uplatní textilie z mikrovláken. Textilie z mikrovlákna potřebuje méně vody, méně chemického prostředku a méně úsilí na čištění než klasické látky či utěrky. Díky menšímu množství vody i prostředku oschnou povrchy rychleji. Tím se zkrátí doba uzavření toalet při úklidu a sníží se riziko uklouznutí a pádu.

Dávkovače pro lepší hygienu
Pozornost je třeba věnovat jak úklidu toalet, tak jejich vybavení. Vše začíná už u sanitární keramiky a jejího výběru. Nedílnou součástí zařízení toalet, umýváren, kuchyní a hotelových pokojů jsou dávkovače mýdla – pěnového či tekutého. V současné době se staly již zcela nezbytným doplňkem veřejných toalet i profesionálních provozoven. Zbytek umolousaného mýdla na umyvadle už dnes skutečně nikoho neuspokojí. Dávkovače umožňují umýt si ruce mnohem hygieničtěji. Pomocí jediného doteku dávkovač vydá potřebné množství mycího prostředku, nedochází tedy ke zbytečnému plýtvání. A má i estetickou funkci – svým designem vhodně doplňuje vzhled umyvadla.
Dávkovače mýdla mohou být buď dotykové, nebo bezdotykové. Dotykové dávkovače mýdla fungují mechanicky – po stlačení se uvolní potřebná dávka mýdla. Bezdotykové dávkovače jsou technicky mnohem pokročilejší – a také dražší, než dotykové. Mají v sobě zabudovaný elektronický obvod napojený na fotobuňku, která pomocí senzoru snímá pohyb poblíž dávkovače. V závislosti na něm pak uvolňuje přesně naprogramované množství mýdla na pouhé mávnutí ruky.
Dávkovače zabraňují plýtvání mýdlem a nabízejí mnohem větší standard hygieny pro uživatele toalet. Jejich výhodou je i úspora místa většinou bývají umístěny na stěnách a šetří tak prostor na okraji umyvadla. Odpadá pak i problém s mýdlem, které padá z okraje umyvadla dovnitř nebo i mimo umyvadlo a host ho pak musí honit po podlaze (což na celkové úrovni hygieny také nepřidá).